Nega majhnih živali

Poletna nega za hišne ljubljenčke: Nasveti za zaščito pred soncem in toploto

Poletje je čas za uživanje na prostem, a tudi čas, ko moramo poskrbeti za dodatno nego naših hišnih ljubljenčkov. Visoke temperature in močno sonce lahko vplivajo na njihovo zdravje in počutje, zato je pomembno, da jim zagotovimo ustrezno zaščito. Tukaj je nekaj nasvetov, kako poskrbeti za svoje ljubljenčke v poletnih mesecih.

1. Poskrbite za dovolj vode

V poletni vročini je hidracija ključna. Poskrbite, da ima vaš ljubljenček vedno na voljo svežo in čisto vodo. Postavite več posodic z vodo po hiši in na vrtu, da bo imel vedno dostop do nje.

2. Izogibajte se sprehodom v najhujši vročini

Najboljši čas za sprehode so zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko so temperature nižje. Izogibajte se sprehodom sredi dneva, ko je sonce najmočnejše. Asfalt in pesek lahko postaneta zelo vroča in poškodujeta tačke vašega psa. Preverite temperaturo tal tako, da s hrbtom roke pritisnete na površino – če je preveč vroče za vas, je preveč vroče tudi za vašega psa.

3. Zaščitite pred sončnimi opeklinami

Tako kot ljudje so tudi živali lahko izpostavljene sončnim opeklinam, zlasti tiste s svetlo kožo ali kratko dlako. Uporabite zaščitno kremo za sončenje, ki je varna za živali, in jo nanesite na izpostavljene dele, kot so nos, ušesa in trebuh. Posvetujte se z veterinarjem, katera krema je najprimernejša za vašega ljubljenčka.

4. Zagotovite senco in hladna mesta

Poskrbite, da ima vaš ljubljenček vedno dostop do sence in hladnih mest, kjer se lahko ohladi. Če ste na plaži ali v parku, prinesite s seboj senčnik ali poletni šotor, da ustvarite senco. Doma pa lahko namestite ventilator ali klimatsko napravo, da bo prostor prijetno hladen.

5. Prilagodite prehrano

V poletnih mesecih je pomembno prilagoditi prehrano vašega ljubljenčka. Ponudite lahke in osvežilne obroke, ki ne bodo dodatno obremenili njihovega prebavnega sistema. Dodajte sveže sadje in zelenjavo, ki sta varna za živali, da jim zagotovite dodatno hidracijo.

6. Redno česanje in kopanje

Redno česanje in kopanje pomagata odstraniti odmrlo dlako in umazanijo ter omogočata, da zrak kroži po koži vašega ljubljenčka. To je še posebej pomembno pri dolgodlakih živalih, saj lahko zaplete in vozelčki povzročijo pregrevanje. Uporabite nežne šampone in balzame, ki so primerni za živali in ne vsebujejo škodljivih kemikalij.

7. Pazite na znake pregrevanja

Znaki pregrevanja vključujejo močno zadihanost, letargijo, bruhanje, drisko in dezorientacijo. Če opazite katerega od teh znakov, takoj ukrepajte. Premaknite ljubljenčka v hladen prostor, ponudite vodo in se posvetujte z veterinarjem.

Poletje je lahko čudovit čas za vas in vaše ljubljenčke, če poskrbite za njihovo ustrezno nego in zaščito. Upoštevanje teh nasvetov vam bo pomagalo ohraniti vašega ljubljenčka zdravega in srečnega skozi celotno poletje.

Za več nasvetov in strokovno nego vaših hišnih ljubljenčkov obiščite naš salon “Salon za nego psov in mačk – Oskar” v Mariboru. Naša izkušena ekipa, pod vodstvom magistre veterinarske medicine Tetyane, bo poskrbela, da bo vaš ljubljenček v najboljših rokah.